Úvod a obecný přehled
7. Krevní destičky a jejich funkce
Destičky a jejich interakce s adhezívními proteiny
Krevní destičky jsou v kontextu hemostázy nejdůležitějšími krevními buňkami. Tyto malé diskoidní buňky jsou produkovány v kostní dřeni a reprezentují vysoce specializovanou a zralou formu megakaryocytů. Jejich biosyntéza je stimulována hormonem trombopoetinem, který je produkován játry nebo ledvinami a je v plazmě obsažen ve velmi nízké koncentraci. Fyziologický počet krevních destiček se v periferní krvi pohybuje v rozmezí 150 až 400 x 109/L. Dvě třetiny kolují v cirkulaci, jedna třetina je deponována jako zásobní pool ve slezině. Průměrná životnost krevní destičky je 8 až 12 dnů.
Krevní destička je vysoce metabolicky aktivní. Destičkový cytoskelet je tvořen aktinovými filamenty a mikrotubuly. Tento cytoskelet dovoluje destičce při její aktivaci tvarovou změnu a pomáhá jí dostat se na místo poškození. Mechanizmem flip -flop čili převrácením vnitřní strany buněčné membrány na vnější se obnaží negativně nabité fosfolipidy (fosfatidylserin, fosfatidylinositol), dostanou se do kontaktu s plazmou a poskytnou exponovaný lepkavý povrch, který spolu s Ca2+ ionty umožňuje průběh koagulační reakce.
Aktivované destičky produkují cytokiny, růstové faktory a mnoho dalších proteinů a nízkomolekulárních substancí a kromě hemostatické funkce sehrávají spolu s bílými krvinkami roli v zánětlivých a imunitních procesech. V r. 2004 byl poprvé popsán zcela nový obranný mechanizmus založený na úzké spolupráci destiček s neutrofilními leukocyty. Jedná se o proces netózy čili formaci neutrofilových pastí, které umožňují likvidaci extracelulárních patogenů při minimálním poškození okolních tkání tím, že se patogeny zachytí v sítích vytvořených neutrofilními leukocyty. Proces iniciuje destička s navázaným patogenem produkující obrovské množství P-selektinu, který umožní přichycení neutrofilů a jejich následnou reakci.
Adhezívní proteiny jsou plazmatické bílkoviny potřebné pro interakci krevních buněk s buněčnými povrchy a to buď prostřednictvím specifických receptorů nebo chemických látek.
Mezi nejdůležitější adhezívní proteiny procesu hemostázy patří von Willebrandův faktor((vWF), fibrinogen, fibronektin, trombospondin, vitronektin a mnoho dalších.