Úvod a obecný přehled
10. Tvorba fibrinu
Tvorba fibrinu je konečným produktem aktivace koagulační kaskády a vzniká z prekurzoru fibrinogenu. Zesíťovaný fibrin zpevní primární hemostatickou zátku tak, že se stává mechanicky pevnou a nepropustnou, zatímco fibrinem nezpevněná primární hemostatická zátka tvořená pouze pospojovanými (agregovanými) destičkami je křehká, snadno praská a prosakuje.
Definitivní hemostatická zátka vzniklá v žilním řečišti obsahuje převážně červené krvinky, proto hovoříme o červeném trombu. Destičková zátka vzniklá v tepenném řečišti je tvořena fibrinem a krevními destičkami a tvoří tzv.bílý trombus.
Stabilizace fibrinového vlákna (FIb), které vzniká z fibrin monomeru (FIa), je kontrolována plazmatickým koagulačním faktorem FXIIIa. FXIII fixuje fibrinovou síť na buněčné povrchy, umožňuje polymerizaci a zesíťování fibrinových podjednotek a zároveň umožní vazbu silně antifibrinolytického alfa 2-antiplazminu a trombinem aktivovaný inhibitor fibrinolýzy (TAFI) proto, aby se fibrinolýza nespustila předčasně a mohlo dojít k zajizvení rány.