Úvod a obecný přehled
1. Úvod
Hemostáza je vybalancovaná rovnováha umožňující lokalizovat proces krevního srážení do místa poškození cévní stěny a zároveň udržet průtok tekuté krve v ostatních částech krevního řečiště.
Hlavní funkce hemostázy
Hemostatický systém je součástí obranných mechanizmů organizmu nezbytných pro život.
Okamžitě reaguje na krevní ztráty a změny krevního proudění. Umožňuje obnovu poškozených cév a tkání vytvořením dočasné krevní zátky, aby krevní ztráty byly co nejmenší a aby se obnovil normální průtok krve i poškozeným místem. Během procesu krevního srážení se současně spouští i tvorba pojivové tkáně (zajizvení) a posléze dojde ke kompletní revaskularizaci čili obnovení krevního průtoku.
Hlavní roli v procesu hemostázy mají
-
trombocyty a ostatní krevní buňky
-
cévní stěna (zejména endotel a subendotel)
-
koagulační faktory a jejich inhibitory
-
fibrinolýza a její inhibitory
-
ostatní plazmatické proteiny (vonWillebrandův faktor, adhezívní proteiny, proteiny akutní fáze, imunoglobuliny)
-
kalciové ionty
-
fosfolipidy
-
cytokiny, hormony
Interakce vyjmenovaných reaktantů jsou vysoce organizované procesy spouštěcích a inhibičních reakcí s několikastupňovou kontrolou a koordinací, s aktivací a inhibicí kontrolních zpětnovazebných mechanizmů, které zodpovídají za neporušený průtok nepoškozeným cévním systémem tepen, vlásečnic a žil. Cévní systém pak uzavírá srdce jako pumpa umožňující pohyb krve v uzavřeném cévním systému. Tyto interakce jsou vystupňovány v okamžiku poškození cévní stěny, kdy je potřeba lokalizovat hemostázu pouze do místa poškození a zachovat neporušený průtok krve ve zbylém krevním řečišti.
Vychýlení rovnovážného stavu na stranu hypokoagulační se projeví krvácivými komplikacemi, zatímco vychýlení na stranu hyperkoagulační trombózami jak v tepenné, tak i v žilní části krevního řečiště a mikrocirkulaci.