11. Fibrinolýza

Zformovaný trombus je přirozeným zacelením rány minimalizující akutní krevní ztrátu vzniklou cévním poraněním. Po zajizvení ztrácí krevní zátka účel, pro který byla vytvořena, a stává se překážkou krevního toku. Nese potenciální riziko sníženého prokrvení té oblasti cévního řečiště, která je za překážkou. Tato porucha prokrvení (ischemizace) pak může vyústit až v nekrózu (odúmrtí) tkáně. Proto je tvorba koagula časově omezená a trvá jen krátce. Posléze se začne aktivovat fibrinolýza, jejímž úkolem je rozpustit trombus a obnovit bezbariérový průtok krevním řečištěm.

Fibrinolýza je podobně jako proces krevního srážení kaskádou proteolytických enzymatických reakcí. Proces fibrinolýzy se spouští aktivací plazminu, který vzniká rozštěpením v plazmě kolujícího plazminogenu. Plazmin štěpí zesíťovaný fibrin na štěpné produkty fibrinu a nejmenším štěpným produktem zesíťovaného ( polymerizovaného ) fibrinu jsou útvary zvané D-dimery. Fibrinolýza reguluje a tlumí proces krevního srážení.           

Hemostáza je jedním z kontrolních systémů organizmu fungujících v krevní plazmě a tudíž i ve všech tělních tkáních. Hemostáza ovlivňuje všechny tělní orgány a všechny tělní orgány ovlivňují hemostázu.