Subsegmentální a klinicky malá plicní embolie - kdy, jak a kde léčit

MUDr. Gabriela Štěrbáková, Ph.D.

Publikováno dne: 13. prosince 2016

Plicní embolie je časté a potencionálně fatální onemocnění. Klinicky malá plicní embolie má ale mortalitu nízkou. Léčba hluboké žilní trombózy je dnes již běžně vedena ambulantně. Zvažuje se, že u selektovaných pacienttů s klinicky malou plicní embolií a nízkým rizikem by byla také možná ambulantní léčba. Podmínkou je ale správný odhad rizika, k čemuž může dobře posloužit jednoduchý skórovací systém sPESI.

K dispozici máme nyní v léčbě žilního tromboembolismu (TEN) tzv. nová antikoagulancia (NOAK), jejichž účinnost i bezpečnost byla prokázána v rozsáhlých, randomizovaných, kontrolovaných studiích.

Délku antikoagulační léčby pak určuje rozsah TEN, okolnosti vzniku, přítomnost trombofilní dispozice a krvácivé riziko.  Způsob léčby TEN i její délka  by vždy měly být posuzovány individuálně.

 


Délka prezentace: 26 min

Klíčová slova: Klinicky malá plicní embolie, NOAK, ambulantní léčba, sPESI



HTML 5 verze (s interaktivním obsahem)

Jak citovat toto dílo?

MUDr. Gabriela Štěrbáková, Ph.D.: Subsegmentální a klinicky malá plicní embolie - kdy, jak a kde léčit. PO>STUDIUM [online] 13. prosince 2016 , poslední aktualizace 13. prosince 2016 [cit. ]. Dostupný z WWW: https://postudium.lfp.cuni.cz/mod/data/view.php?d=13&mode=single&page=76&rid=469&filter=1. ISSN 1803-8999.


Přehledná publikace (Review)
Téma (obor) příspěvku:

Vnitřní lékařství

Stav publikace: publikováno (send)