Lysozomální střádavá onemocnění - možnosti diagnostiky a terapie

MUDr. Věra Malinová

Publikováno dne: 16. ledna 2018

Lysosomální střádavá onemocnění (LSD) jsou řazena do skupiny vzácných onemocnění. V současné době je známo cca 70 diagnóz LSD. Společnými rysy této skupiny je geneticky podmíněný vrozený deficit některého z enzymů, účastnících se v lysozomech degradace složitých sloučenin, většinou glykosfingolipidů. Produkt nad enzymatickým blokem, který nemůže být dále zpracován, se hromadí, postiženy jsou většinou orgány metabolicky aktivní – játra, slezina, kosterní svaly, myokard, CNS. Dalším společným rysem je multiorgánové postižení, které má progredující tendenci. Střádavá onemocnění mohou začít v kterémkoli věku a postihnout jakýkoli orgán, obvykle však platí, že čím dříve se objeví první příznaky onemocnění, tím bude mít choroba rychlejší průběh a horší prognózu. K nejčastějším onemocněním v této skupině patří m. Gaucher, m. Fabry, mukopolysacharidosy, m. Pompe (glykogenosa II. typu), m. Niemann Pick. Diagnosu je možno stanovit při znalosti typických příznaků z klinického vyšetření, laboratorních nálezů, nálezem typických střádavých buněk v bioptických vzorcích,  potvrzením vysoké hladiny biomarkerů. Definitivní stanovení diagnózy je možné průkazem snížené aktivity daného lysozomálního enzymu v leukocytech, lymfocytech, fibroblastech, myocytech, event. na molekulárně biologické úrovni verifikací specifické mutace. U celé řady LSD je v současné době k dispozici enzymatické vyšetření v suché krevní kapce.

U některých LSD je k dispozici účinná terapie: enzymatická substituční terapie - náhrada deficitního enzymu intravenosní aplikací rekombinantního enzymu v intervalu 1-2 týdnů, substrát redukční terapie – spočívá v omezení zdrojů substrátu, který je štěpen deficitním enzymem, chaperony – umožňují úpravu terciální struktury postiženého enzymu a zvýšení jeho reziduální aktivity, transplantace kostní dřeně - zůstává metodou volby např. u mukopolysacharidosy I. typu s CNS postižením. Výhledově se zvažuje možnost genové terapie či transplantace kmenových buněk. Nezbytnou součástí péče o pacienty se střádavým onemocněním je genetické poradenství s plánovaným rodičovstvím a prenatální diagnostikou. Poskytovaná péče musí být komplexní, zahrnuje spolupráci mnoha specialistů různých oborů – interna, pediatrie, ortopedie, chirurgie, ORL, oční, kardiologie, neurologie, psychologie, psychiatrie a další, nutné je i sociální poradenství v rodinách pacientů s LSD.

V poslední době bylo popsáno mnoho nových onemocnění, objevují se nové diagnostické metody, které umožňují upřesnit danou diagnosu jednoduššími postupy (např. metoda suché kapky), jsou dostupné nové terapeutické možnosti. To vše spolu s extrémně vysokými náklady na léčbu některých těchto onemocnění zvyšuje finanční nároky na zajištění léčebné péče. Je proto třeba zahájit diskusi o reálných možnostech poskytovat tuto léčbu pacientům a vytvořit legislativní rámec pro hrazení této vysoce finančně nákladné léčebné péče.

M. Gaucher je autosomálně recesivně dědičné střádavé onemocnění. V důsledku deficitu lysosomálního enzymu glukocerebrosidázy dochází k akumulaci nedegradovaného substrátu - glukocerebrosidu - v buňkách monocyto-makrofágového systému v krvi a tkáních. U nejčastějšího typu I je postižen retikuloendotel sleziny, jater, kostní dřeň. Důsledkem je hepatosplenomegalie, zhoršení podmínek pro krvetvorbu se projeví nejprve trombocytopenií s klinickými známkami krvácivé diathesy, později se přidává anemie a leukopenie. V důsledku ztenčení kortikální kosti může docházet k častým patologickým frakturám dlouhých kostí, žeber, kompresivním frakturám obratlů či zborcení hlavice velkých kloubů. Klinicky se kromě bolestí kostí či kloubů může objevit i epizoda tzv. kostní krize, kdy je pacient imobilizován krutou bolestí trvající i několik dnů, mohou být celkové příznaky včetně teploty, otoku a zarudnutí končetiny, leukocytosy. Stav může imitovat osteomyelitidu a často s ní bývá zaměněn. Akutní neuronopatický typ II se projevuje v kojeneckém věku neprospíváním, strabismem nebo nystagmem, progredující hepatosplenomegalií, postižením CNS se zástavou psycho-motorického vývoje a opistotonem. Subakutní neuronopatický  typ začíná v batolecím nebo předškolním věku, postihuje CNS, ale probíhá pomaleji než typ II. Diagnóza Gaucherovy nemoci se provádí enzymatickým vyšetřením aktivity beta-glukocerebrosidázy v leukocytech a vyšetřením na DNA úrovni. Po potvrzení diagnosy je možná tzv. enzymatická substituční terapie, tzn. dodávání rekombinantního enzymu upraveného chemicky tak, aby byl možný jeho transport do cílových buněk přes manosový receptor. Infuse se podávají 1x za 2 týdny, dispenzarizace a monitorace pacientů v průběhu terapie jsou nezbytné.

 

 

M. Fabry: patří do skupiny lysozomálních střádavých nemocí, dědičně podmíněný defekt GLA genu na Xq22 způsobuje deficit lysozomálního enzymu alfa-galaktosidázy A. Dědičnost je X-vázaná – onemocní muži, matky jsou většinou asymptomatické přenašečky. Důsledkem nízké aktivity alfa-galaktosoidázy je hromadění neutrálních glykosfingolipidů a štěpných produktů alfa-galaktosylu (GB3 - globotriaosylceramid) v buňkách různých orgánů a tkání (ledviny - postižení glomerulů, tubulů, myokard, chlopně, ganglia zadních rohů míšních, autonomní nervový systém, endotel, hladké svalstvo cév). Typickým projevem v dětství jsou akroparestezie - krutá bolest akrálních částí těla - plosky, dlaně. Akroparestezie jsou provokovány teplotou či fyzickou aktivitou. Nemocní špatně snášejí teplo, je snížené pocení. Později se mohou objevit angiokeratomy, postižení rohovky - cornea verticilata, postižení GIT - bolesti břicha, průjmy. Často jsou pozorovány bolesti hlavy, tinnitus, vertigo, deprese, únava. V adolescenci či počínající dospělosti se objevují známky postižení ledvin, v pozdějším věku i postižení  myokardu a CNS. Onemocnění je progresivní, zkracuje dobu dožití. Terminální komplikací bývá renální insuficience, infarkt myokardu, iktus, ev. multiorgánové selhání.K dispozici je enzymatická substituční terapie alfa- či beta-galaktosidázou podávaná nitrožilně v intervalu 2 týdnů.


Délka prezentace: 40 min

Klíčová slova: Lysosomální střádavá onemocnění, morbus Gaucher, morbus Fabry, enzymatická substituční terapie



HTML 5 verze (s interaktivním obsahem)

Jak citovat toto dílo?

MUDr. Věra Malinová: Lysozomální střádavá onemocnění - možnosti diagnostiky a terapie. PO>STUDIUM [online] 16. ledna 2018 , poslední aktualizace 16. ledna 2018 [cit. ]. Dostupný z WWW: https://postudium.lfp.cuni.cz/mod/data/view.php?d=13&mode=single&page=27&rid=524&filter=1. ISSN 1803-8999.



Téma (obor) příspěvku:


Stav publikace: publikováno (send)