Jak uspořádat úspěšný webinář
Mýty spojené s použitím webinářů
Obsah
1. Uspořádání webináře je technicky náročné. [upravit]
2. Uspořádání webináře je finančně náročné. [upravit]
3. Pokud budu prezenční akci přenášet on-line pomocí webináře, přijde mi prezenčně méně lidí. [upravit]
4. Dám-li k dispozici záznamy přednášek/webinářů, nikdo na další přednášku na stejné téma nepřijde. [upravit]
Uspořádání webináře je technicky náročné. [upravit]
Není. Obvykle stačí běžné vybavení a trocha nastavení. Náročnější je spíše naučit se využívat výhod webináře a kompenzovat jeho nevýhody. K tomu může pomoci tento materiál a hlavně vlastní zkušenosti.
Uspořádání webináře je finančně náročné. [upravit]
Pro akademické pracovníky je Adobe Connect k dispozici zdarma. Náklady na pořádání webináře jsou obvykle nižší než na prezenční ekvivalent.
Pokud budu prezenční akci přenášet on-line pomocí webináře, přijde mi prezenčně méně lidí. [upravit]
Posluchači jsou obvykle konzervativní, a kdo měl v úmyslu přijít prezenčně, ten přijde. Možnost účastnit se on-line spíše cílí na ty, kteří by prezenčně nepřišli, ale on-line vysílání jim pomůže překonat některé bariéry (mohou jen omezený čas; nejsou si jisti, jestli to „za to stojí“).
Dám-li k dispozici záznamy přednášek/webinářů, nikdo na další přednášku na stejné téma nepřijde. [upravit]
Pokud je přednášející přítomen „na živo“ (on-line nebo prezenčně), je to pro posluchače velká výhoda (jak z hlediska možnosti diskuse, tak i z důvodů lepší koncentrace). Z teorie efektivního učení plyne, že ideálně připravený student je ten, který již zná přibližně 90% probírané látky. Předem nastudované nahrané prezentace mu k tomuto (vysněnému) cíli mohou pomoci. Strach z toho, že studenti již budou vše znát předem, není na místě. (U běžné prezentace nepřesahuje retence informací 10-20% probírané látky.)